קידוח בנטונייט

הקרקע היא המקדש שלכם! אל תתפשרו על ספקים זולים בלי ניסיון!

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב לה

 

בעבודות ביסוס וחפירת יסודות בקרקע שאינה יציבה, יש צורך בדיפון בורות הקידוח של הכלונסאות על מנת להימנע מקריסתם כתוצאה מסחף או התמוטטות הקרקע. דיפון זה מבוצע על ידי תמיסת בנטונייט לייצוב הדפנות. קידוח בנטונייט היא משימה מקצועית שצריכה להתבצע על ידי מומחים לקידוח כלונסאות בלבד, על מנת להימנע מפגיעה בבורות הקידוח ובהמשך לכך גם ביציבות המבנה.

 

מה זה קידוח בנטונייט?

קידוח בנטונייט הוא מונח המתייחס למעשה לשני היבטים בתהליך של ביסוס יסודות למבנה וקידוח כלונסאות. מצד אחד קידוח, קרי קידוח בורות בהם יונחו הכלונסאות שישמשו כיסודות המבנה, ומצד שני הבנטונייט שהוא חומר המיועד לחזק ולייצב את דפנות הבורות. קידוח בנטונייט מבוצע כאשר חתך הקרקע אינו יציב, בעיקר באדמה חולית או כאשר עומק הכלונסאות מתקרב למפלס מי התהום. במקרים אלה, קיים חשש כי בורות הקידוח לא יחזיקו מעמד לאורך תהליך הבנייה ולכן יש צורך לייצב אותם באמצעות דיפון פנימי. דיפון זה מבוצע באמצעות תמיסת בנטונייט, חומר דמוי ג'ל שאינו חודר לקרקע בזמן החפירה.

 

כיצד משולב הבנטונייט בתהליך הקידוח?

תמיסת הבנטונייט משולבת בתהליך הקידוח באמצעות מערכת בנטונייט ייעודית המבצעת פעולות של שאיבה, הולכת הבנטונייט אל אזור הקידוח ושאיבתו עם תום המשימה. במערכת זו ישנו מנגנון שאחראי על הכנת התמיסה במכלים ייעודיים, מהם מוליכים את הבנטונייט אל בור הקידוח באמצעות משאבה, ומשם שואבים את שאריות הבנטונייט בשאיבה חוזרת. מאחר ומדובר במערכת גדולה וייעודית, לא כל הגורמים המקצועיים המתמחים בתחום קידוח הכלונסאות, מציעים גם את האופציה של קידוח בנטונייט. המשמעות היא שבפרויקטים לבנייה באזורים חוליים, בוציים או בקרבה למי התהום, חשוב מאוד לגייס קבלן משנה לביצוע קידוח הכלונסאות, שיש לו גם את היכולת לבצע קידוח בנטונייט.

התמחות זו נדרשת לא רק בגלל הזמינות של מערכת הבנטונייט אלא גם ובעיקר לאור הידע המקצועי הנדרש על מנת להבטיח כי הבנטונייט יתייצב לאורך דפנות הבור בצורה אפקטיבית, יבצע את תפקידו וימנע את התמוטטות הבורות, ומצד שני יישמר הקוטר המדויק של הבורות, על מנת להכניס את הכלונסאות בצורה נכונה מבלי להשאיר מרווחים מיותרים מהצדדים.

 

האם הבנטונייט משפיע על החוזק המבני של המבנה שיוקם בסוף?

התשובה היא כן ולא. הבנטונייט עצמו אינו מהווה חומר חיזוק כמו בטון למשל, ולכן הוא אינו מיועד להעניק חוזק מבני ליסודות המבנה, ולמבנה עצמו. יחד עם זאת, לבנטונייט בהחלט ישנה השפעה על תהליך קידוח והכנסת הכלונסאות למקומם, ולכן באופן עקיף הוא בהחלט יכול להשפיע על יציבות המבנה. כך למשל, קידוח כלונסאות באדמה חולית ולא יציבה ללא בנטונייט, עלול להוביל למצב בו הכלונסאות אינם מיושרים במקומם, או שאדמה שנסחפה עליהם לא מאפשרת רציפות של יציקת בטון לאורך כל הכלונס. במצב זה, בהחלט יכול להיות סיכון ליציבותו וחוזקו המבני של המבנה.

בשורה התחתונה, בנטונייט הוא אינו חומר שמיועד לחזק את המבנה או את יסודות המבנה, אבל הוא אמור ליצור את הסביבה האופטימלית להכנסת הכלונסאות למקומם וליציקת הבטון עליהם, ולכן באופן עקיף, יש לו בהחלט השפעה על יציבות המבנה שיוקם בסוף.

איך תדעו שנדרש קידוח בנטונייט עבור המבנה שלכם?

כאשר אתם קונים דירה מקבלן, כל הנושא של קידוח כלונסאות מכוסה על ידי הקבלן עצמו, ובין שאתם אוהבים את זה ובין שלא, לכם אין כל שליטה לגבי אופן הקידוח, איכותו והרמה המקצועית של המבצעים, אך אתם יכולים בהחלט להניח שהכל מבוצע בצורה מקצועית ובליווי מהנדס ייעודי. כאשר אתם בונים את הבית הפרטי שלכם בעצמכם, למשל באמצעות פרויקט בני ביתך, רמת המעורבות שלכם בתהליך חייבת להיות גבוהה יותר.

הסיבה לכך היא שכלקוחות אין לכם את הידע המקצועי הנדרש להבין מה נדרש מתי והיכן, ובמידה רבה אתם צריכים לסמוך בעיניים עצומות על הקבלן המבצע. מעורבות גבוהה יותר שלכם תראה לקבלן שאתם מתעניינים, ושהיכן שצריך אתם גם עומדים על שלכם. בהיבט של קידוח בנטונייט, אם אתם מקימים את הבית שלכם באזור של אדמה חולית או לא יציבה, אתם בהחלט יכולים לשאול את הקבלן המבצע האם הוא מתכוון לבצע את הקידוח על פי שיטת הבנטונייט, ואם לא, אתם יכולים לבקש לקבל הסבר מדוע לא.

קבלן בנטונייט

מבחינת הקבלן ייתכן מאוד שיהיה יותר נוח לבצע קידוח רגיל, מכיוון שקבלן המשנה שעובד איתו תמיד לא יודע לבצע קידוח בנטונייט. אתם מבחינתכם לא מוכנים שדבר כזה יקרה, ואם אתם לא מרגישים שאתם יכולים לשלוט בעניין, בהחלט כדאי לשכור חברה מקצועית שתסייע לכם בניהול הפרויקט ותביא איתה את הידע המקצועי כדי לפקח על תהליך הבנייה, ובכלל זה גם בהיבט של קידוח בנטונייט.

 

באדמה חולית, לא יציבה ובקרבת מי תהום, חשוב מאוד לוודא שבורות הכלונסאות הם יציבים ובקוטר המתאים. קידוח בנטונייט היא שיטת קידוח המבטיחה את יציבות דפנות הבורות ואת החדרת הכלונסאות בצורה הנכונה והבטוחה גם בתנאי קרקע לא נוחים.

קידוח בנטונייט

לקבלת הצעת מחיר שלא תוכלו לסרב:

אז מה היה לנו בכתבה:
הקודחים
הקודחים

חברת הקודחים ישראל מתמחה בביצוע קידוחי כלונסאות ובדיקות סוניות, ומספקת מזה יותר מעשור, שירות סופר מקצועי ואחראי לענף הבנייה בישראל. החברה מקפידה על הסטנדרטים הגבוהים ביותר בענף הבנייה ומבצעת את עבודתה בליווי מהנדס קונסטרוקטור המאשר כל שלב ושלב בתהליך העבודה.

אל תעצרו כאן
יש עוד מה לגלות
הדרך המהירה לפרויקטים גדולים: מה חשוב לדעת ברישום בפנקס הקבלנים?
הדרך המהירה לפרויקטים גדולים: מה חשוב לדעת ברישום בפנקס הקבלנים?

חולמים להרוויח סכומים גבוהים בעולם הבנייה? כבר נמאס לכם לקחת חלק בפרויקטים קטנים? אתם יודעים שצברתם מספיק ניסיון בשביל להתקדם בקריירה? המאמר הזה בשבילכם. קבלנים בתחילת דרכם יכולים באופן חוקי לנהל פרויקטים בהיקף מצומצם של עד 90,472 ש״ח בענף ראשי ו-47,256 ש״ח בענף משנה. כקבלנים, אתם יודעים שסכומים אלו משקפים פרויקטים קטנים בלבד. אז מה כדאי לדעת בדרך לרישום בפנקס הקבלנים?

הכל מה שרצית לדעת על קידוח כלונסאות
הכל מה שרצית לדעת על קידוח כלונסאות

קידוח כלונסאות, הידוע גם בשם הנחת כלונסאות, הוא טכניקת בנייה המשמשת ליצירת בסיס עמוק למבנים, גשרים ומבנים אחרים. שיטה זו כוללת הנעת עמודים ארוכים ודקים של בטון, פלדה או עץ לתוך האדמה כדי לספק תמיכה ויציבות.

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!