בתכנון ובניית כלונסאות אין שום דבר מקרי, וכל אחד מהפרמטרים הקשורים לבניית הכלונסאות עובר תהליך מקצועי ומדוקדק של חישוב כלונסאות. תהליך זה מבוצע על ידי מהנדס בניין בעל התמחות בתחום הכלונסאות, ומיועד להתאים את יסודות המבנה לתנאי הקרקע, ולהבטיח שהיסודות אכן יישאו את המבנה בצורה יציבה וחזקה לאורך זמן.

מהם הפרמטרים הנכללים בתהליך של חישוב כלונסאות?

Π*R2= פאי כפול קוטר בריבוע כפול אורך הכלונס זוהי מידת הכלונסאות לצורך הבטון

כאמור, בבניית כלונסאות אין שום דבר מקרי וכל הפרמטרים עוברים תהליך של חישוב כלונסאות. הפרמטרים שנכללים בחישוב זה כוללים, בין היתר, את הבאים:

כאמור, אלו הם רק חלק מהפרמטרים שנלקחים בחשבון בתהליך של חישוב כלונסאות, שאותו צריך לבצע מהנדס בניין מוסמך על פי עקרונות ונוסחאות מוגדרים, אך גם על פי בדיקה מקדמית בשטח.

 

האם ניתן לבצע את החישוב באופן עצמאי?

חישוב כלונסאות הוא חישוב המבוצע על פי נוסחאות וכללים ידועים, ולכן אפשר להתבלבל ולחשוב שאת החישוב ניתן לבצע גם באופן עצמאי אם רק לומדים את הנוסחאות הרלוונטיות. ובכן, התשובה היא ממש לא. חישוב כלונסאות הוא תהליך מקצועי שמתחיל הרבה לפני הצבת המספרים בנוסחאות החישוב. במסגרת תהליך החישוב יש לבחון את הקרקע, לערוך בדיקות על חתך הקרקע, סוג הקרקע, שיפועים וכן הלאה. במסגרת החישוב יש לקחת בחשבון שורה של שיקולים ומשתנים על מנת להבטיח את החוזק המבני.

בנוסף לכל זה, הנושא של חישוב כלונסאות ותכנונם חייב להתבצע על ידי מהנדס בניין מוסמך על פי חוק, וללא חתימתו על תכנית הבנייה לא ניתן כלל להתחיל את תהליך קידוח הכלונסאות. אותו מהנדס צריך להיות נוכח גם בכל שלבי הקידוח והבנייה של הכלונסאות על מנת לפקח על התהליך, וגם במקרה זה, רק לאחר אישור בחתימתו על ביצוע הכלונסאות, ניתן להמשיך ולבנות את המבנה.

 

חישוב כלונסאות הוא תהליך שלא מותיר שום דבר ליד המקרה בבניית מבנים. הכלונסאות שמהווים את השלד של יסודות המבנה, הם בעלי חשיבות מכרעת ליציבות המבנה וחוזקו המבני, ולכן יש לקחת בחישוב את כל המשתנים הנדרשים, לרבות תזוזות קרקע ומאפייני קרקע שיכולים להשפיע על יציבות המבנה בטווח הארוך.

חישוב כלונסאות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.