קידוחי כלונסאות הוא שלב חשוב וקריטי בהקמת מבנים, ובשלב זה יש צורך בהתאמה מלאה של סוג הקידוח למאפייני הקרקע. קידוחי מיקרופייל הם קידוחים המתאימים לקרקע סלעית, בה קיים קושי או כלל לא ניתן לבצע קידוח של כלונסאות בקידוח רחב.

 

מהם כלונסאות מהו קידוח כלונסאות?

כלונסאות הם קונסטרוקציות פלדה שעשויות מאוסף של מוטות ברזל ארוכים, הקשורים זה לזה בכדי ליצור עמוד ארוך. את הכלונסאות מחדירים לעומק האדמה וממלאים אותם בבטון יצוק. לאחר יציקת הבטון הופכים הכלונסאות ליסודות של המבנה המיועד לשבת עליהם. קידוח כלונסאות הוא התהליך בו מבוצע קידוח אל עומק הקרקע לצורך הכנת הבורות שאליהם יוחדרו הכלונסאות. הן קידוח הכלונסאות והן הכלונסאות עצמם, הם מרכיבים חשובים וקריטיים בתהליך הבנייה, ולכן מבוצעים על ידי אנשי מקצוע מומחים ובפיקוח של מהנדס ייעודי, הבודק את איכות הכלונסאות, קוטר הבורות שנקדחו, עובי מוטות הברזל ואופן השזירה שלהם וכמובן איכות הבטון ויציקת הבטון.

 

מהם קידוחי מיקרופייל?

קידוחי מיקרופייל הם קידוחים בקוטר קטן מן הרגיל, המותאמים בדרך כלל לקרקע סלעית בה לא ניתן לבצע קידוח בקוטר רגיל. קידוחי כלונסאות מבוצעים תמיד בהתאם לתנאי הקרקע במקום, ולכן ישנן כמה שיטות קידוח המותאמות לתנאי קרקע שונים. כך למשל, בקרקע חולית או לא יציבה, יבוצע קידוח בנטונייט המשלב דיפון של דפנות הבורות בכדי שלא יתמוטטו בתהליך הכנסת הכלונסאות. בקרקע סלעית מבוצע קידוח מיקרופייל אנכית לקרקע ובקוטר צר מן הרגיל. קידוחי מיקרופייל מבוצעים באמצעות ציוד ייעודי ומחייבים רמה גבוהה של מקצועיות בשל הצורך להגיע לרמה גבוהה של דיוק, ככל שעולה עומק הבור.

 

האם קידוחי מיקרופייל יכולים לשמש גם לחיזוק מבנים?

התשובה היא כן. למעשה, בפרויקטים של חיזוק מבנים כדוגמת פרויקט תמא 38, לא נדרש לחפור יסודות חדשים למבנה הקיים, אלא רק להחדיר כלונסאות חדשים בפיזור מתאים, על מנת לחזק את המבנה כולו. קידוחי מיקרופייל מאפשרים לבצע קידוחים רבים ומפוזרים ובכך להשיג את רמת החיזוק הנדרשת. בכל מקרה, כל פרויקט לגופו ובכל פרויקט פועל מהנדס בניין שאחראי על כל הנושא של יסודות המבנה וחוזקו המבני, והוא שבודק את מאפייני הקרקע, קובע את שיטת הקידוח הנדרשת וגם מפקח על כל תהליך הקידוח, הכנסת הכלונסאות ויציקת הבטון. קידוחי מיקרופייל אינם שונים בהיבט זה, וגם הם מחייבים תכנון ופיקוח צמודים של מהנדס ייעודי.

 

קידוחי מיקרופייל מבוצעים כיום על ידי אנשי מקצוע המתמחים בסוג קידוחים זה, ולא כל חברה העוסקת בתחום של קידוח כלונסאות, מחזיקה בציוד הנדרש ובידע המקצועי הנדרש לביצוע קידוחי מיקרופייל. במידה ונדרש קידוח מסוג זה, חשוב לוודא שקבלן המשנה יודע לבצע את העבודה ושיש לו ניסיון מספיק בתחום זה על מנת להשלים את המשימה על פי הוראות המהנדס האחראי ועל פי העקרונות ההנדסיים הנדרשים.

קידוחי מיקרופייל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.